تور یک روزه بازدید از معماری سنتی

گروه تاریخ و باستان‌شناسی خانه اندیشمندان علوم انسانی تور یک روزه بازدید از معماری سنتی نطنز،‌ اردستان و زواره را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی در برنامه این تور یک روزه بازدید از،‌ مسجد جامع، موزه، آتشکده و محوطه ایلخانی نطنز،‌ مسجد جامع و قنات دو طبقه اردستان، مسجد جامع، ‌موزه، منار بنکویه و حسینیه بزرگ و کوچک زواره قرار دارد.‌

استاد عبدالله قوچانی متخصص کتیبه‌شناسی و کاشی‌های زرین‌فام و استاد علی اکبر حلی متخصص معماری و مرمت دو راهنمای این تور هستند.

این برنامه روز جمعه هفتم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود که هزینه آن هم آنچه اعلام شده،‌ 85‌هزار تومان است.

بیمه،‌ نهار،‌ میان وعده و وسیله نقلیه از جمله خدمات این تور هست.

نشست نقد کتاب «علوم انسانی و اجتماعی در ایران»

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی نشست نقد و بررسی کتاب «علوم انسانی و اجتماعی در ایران» را برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، این کتاب که نوشته نعمت الله فاضلی است، مورد نقد و بررسی محمد امین قانعی راد و افشین داور پناه قرار می گیرد.

همچنین در این نشست نعمت الله فاضلی نویسنده این کتاب نیز حضور دارد.

این برنامه شنبه، یکم اردیبهشت ماه از ساعت 15 تا 17 در محل سالن خیام خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.

 

نشست نقد کتاب «نخبگان دانش: مشارکت یا مهاجرت؟»

نشست نقد و بررسی کتاب «نخبگان دانش: مشارکت یا مهاجرت؟» برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، این کتاب که نوشته محمد امنین قانعی راد است، مورد نقد و بررسی محمدعلی زلفی گل، غلامرضا ذاکر صالحی و جبار رحمانی قرار می گیرد.

همچنین در این نشست محمدامین قانعی راد به عنوان نویسنده کتاب حضور دارد.

این برنامه فردا چهارشنبه 29 فروردین ماه از ساعت 15 تا 17 در محل سالن حافظ خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.

 

قانعی راد: نخبه کسی است که بماند و شرایط را تغییر دهد

یک استاد جامعه شناسی گفت: از نظر من نخبه کسی است که بماند و شرایط را تغییر بدهد. نخبه مشارکت آفرین است یعنی شرایط اجتماعی هرچند که اجازه مشارکت به او نمی دهند ولی او برای خود شرایطی می آفریند که مشارکت کند.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، عصر امروز،چهارشنبه، نشست نقد و بررسی کتاب «نخبگان دانش: مشارکت یا مهاجرت؟» با حضور محمدامین قانعی راد برگزار شد.

قانعی راد در این جلسه اظهار کرد: در کشور ما افرادی که می روند دیگر برنمی گردند. من گفته بودم که همه جای دنیا مهاجرت نخبگان وجود دارد اما در ایران گریز اجتماعی رخ می دهد. هرچند برخی می گویند که پایه اصلی مهاجرت اقتصادی است اما از نگاه من عوامل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد و علت اقتصادی بخشی از این مجموعه عوامل است.

این جامعه شناس ادامه داد: البته گفته ام که نقش عوامل اقتصادی در مهاجرت در ایران ضعیف ترین عامل است. من معتقدم که اگر بتوانند مشارکت نخبگان را تأمین کنند، نخبگان در کشور می مانند.

قانعی راد در بخش دیگری از سخنان خود به انواع مهاجرت اشاره کرد و گفت: مهاجرت تنها این نیست که از کشور بروند بلکه ممکن است مهاجرت فکری، سازمانی، شغلی، مهاجرت به منزل، داخلی، عاطفی و مجازی باشد. انواع مهاجرت هست که مثلا فردی از کشور نمی رود ولی در دانشگاه در پشت میزکار خود نشسته و تولید دانشی ندارد.

این استاد دانشگاه در ادامه تأکید کرد: از نظر من نخبه کسی است که بماند و شرایط را تغییر بدهد. نخبه مشارکت آفرین است یعنی شرایط اجتماعی هرچند که اجازه مشارکت به او نمی دهند ولی او برای خود شرایطی می آفریند که مشارکت کند. برای خودش مشارکت ایجاد می کند. می رود رأی می دهد و فردا از رأی خود دفاع می کند.

قانعی راد تصرح کرد: نمی گویم که نخبگان باید سیاسی باشند ولی نخبه سیاسی باید مطمئن باشد که در عالم سیاست اگر رأی می دهد فردا که رئیس جمهوری مثل روحانی انتخاب شد، باید بتواند کاری انجام دهد.

این استاد جامعه شناسی افزود: باید متذکر شوم که آن هایی که رفتند از صحنه هستی ایران خارج شدند، شما بگویید که احمد اشرف و کاتوزیان از ایران رفتند.

او ادامه داد: موجود زنده ای می تواند هوشمند باشد که بتواند خود را با محیط سازگار کند و نه اینکه بگریزد. بنابراین کسانی دچار هوشمندی خواهند شد که بمانند محیط را بشناسند تا بتوانند آن را تغییر بدهند. این ها هوشمندتر از کسانی هستند که گریز اجتماعی پیدا می کنند. سوژه ایرانی هوشمند در ایران ساخته می شود نه کسی که از ایران رفته است. بنابراین در پاسخ به اینکه برخی که می گویند هوشمندها می روند من می گویم که هوشمندها خود را با محیط انطباق می دهند.

قانعی راد گفت: اینکه می گویند مهاجرت کنندگان آدم های باسوادی هستند من می گویم با سواد هستند ولی هوشمند نیستند. من هوشمندی را چندگانه تعریف کرده ام از جمله هوشمندی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی. اما برخی تنها هوشمندی علمی را دیده اند و می گویند که دانشجویان باسواد شریف می روند. بسیاری از دانشجویان باسواد شریف فاقد هوشمندی سیاسی هستند. شما بروید با آن ها صحبت کنید!

در بخش دیگری از این نشست محمدعلی زلفی گل استاد شیمی اظهار کرد: شک نکنید که وقتی نخبگان و فارغ التحصیلان شریف از کشور خارج می شوند، بعد از چند قرن ذخیره ژن های هوشمند ما کاهش پیدا می کند.
او افزود: من دیدگاهم این است که برای نخبه شدن علاوه بر محیط مناسب، لقمه حلال و شرایط مختلف دیگر، ماهیت ژنتیکی هم لازم است.

این استاد دانشگاه در نقد کتاب «نخبگان دانش: مشارکت یا مهاجرت؟» نیز اظهار کرد: در مطالب مختلف شما با تأیید سلایق فکری خاص در جامعه و با منکوب کردن سلایق فکری دیگر مسائل را تحلیل کرده اید و این باعث می شود که یک بخشی از مخاطبان را از دست بدهید و اثر بخشی مطالب شما کم شود.

همچنین غلامرضا ذاکر صالحی عضو هیأت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی اظهار کرد: آمارهای متفاوتی از مهاجرت در ایران اعلام می شود و متأسفانه هیچ آمار دقیقی نیست.

او ادامه داد: بر اساس گزارشی که اداره مهاجرت آمریکا ارائه داده است، چگالی کیفیت مهاجرت ایرانیان به آمریکا بسیار بالاست و طبق آنچه که اعلام شده حدود 60 درصد ایرانیان مهاجر به آمریکا تحصیلات عالیه دارند.

نشست بازخوانی و بررسی رمان «سمرقند»

نشست بازخوانی و بررسی رمان «سمرقند» اثر امین معلوف برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، علیرضا وحیدزاده و احسان عسکریان دماوندی دو نقادی هستند که درباره رمان «سمرقند» به نقد و بررسی می‌پردازند.

این نشست به عنوان پنجاه و دمین جلسه بازخوانی ادبیات ملل از سوی خانه اندیشمندان علوم انسانی در محل این مرکز واقع در خیابان نجات الهی، نبش خیابان ورشو برگزار می‌شود.

خانه اندیشمندان علوم انسانی پنج‌شنبه،‌30 فروردین ماه از ساعت 15 میزمان علاقه‌مندان به ادبیات داستانی و نقد این رمان است.

زیر مجموعه ها

زیر مجموعه ها

روابط عمومی

شماره تماس : 88911611-021

آدرس : تهران، خیابان استاد نجات الهی (ویلا) , نبش ورشو، پلاک 2

پست الکترونیک :info@ihht.ir

تلگرام: https://telegram.me/iranianhht

اینستاگرام:  https://instagram.com/iranianhht.ir

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خانه اندیشمندان علوم انسانی می باشد.

نقشه