گزارش نشست نقد و بررسی کتاب نخبگان دانش: مشارکت یا مهاجرت؟

یک استاد جامعه شناسی گفت: از نظر من نخبه کسی است که بماند و شرایط را تغییر بدهد. نخبه مشارکت آفرین است یعنی شرایط اجتماعی هرچند که اجازه مشارکت به او نمی دهند ولی او برای خود شرایطی می آفریند که مشارکت کند.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، عصر امروز،چهارشنبه، نشست نقد و بررسی کتاب «نخبگان دانش: مشارکت یا مهاجرت؟» با حضور محمدامین قانعی راد برگزار شد.

قانعی راد در این جلسه اظهار کرد: در کشور ما افرادی که می روند دیگر برنمی گردند. من گفته بودم که همه جای دنیا مهاجرت نخبگان وجود دارد اما در ایران گریز اجتماعی رخ می دهد. هرچند برخی می گویند که پایه اصلی مهاجرت اقتصادی است اما از نگاه من عوامل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد و علت اقتصادی بخشی از این مجموعه عوامل است.

این جامعه شناس ادامه داد: البته گفته ام که نقش عوامل اقتصادی در مهاجرت در ایران ضعیف ترین عامل است. من معتقدم که اگر بتوانند مشارکت نخبگان را تأمین کنند، نخبگان در کشور می مانند.

قانعی راد در بخش دیگری از سخنان خود به انواع مهاجرت اشاره کرد و گفت: مهاجرت تنها این نیست که از کشور بروند بلکه ممکن است مهاجرت فکری، سازمانی، شغلی، مهاجرت به منزل، داخلی، عاطفی و مجازی باشد. انواع مهاجرت هست که مثلا فردی از کشور نمی رود ولی در دانشگاه در پشت میزکار خود نشسته و تولید دانشی ندارد.

این استاد دانشگاه در ادامه تأکید کرد: از نظر من نخبه کسی است که بماند و شرایط را تغییر بدهد. نخبه مشارکت آفرین است یعنی شرایط اجتماعی هرچند که اجازه مشارکت به او نمی دهند ولی او برای خود شرایطی می آفریند که مشارکت کند. برای خودش مشارکت ایجاد می کند. می رود رأی می دهد و فردا از رأی خود دفاع می کند.

قانعی راد تصرح کرد: نمی گویم که نخبگان باید سیاسی باشند ولی نخبه سیاسی باید مطمئن باشد که در عالم سیاست اگر رأی می دهد فردا که رئیس جمهوری مثل روحانی انتخاب شد، باید بتواند کاری انجام دهد.

این استاد جامعه شناسی افزود: باید متذکر شوم که آن هایی که رفتند از صحنه هستی ایران خارج شدند، شما بگویید که احمد اشرف و کاتوزیان از ایران رفتند.

او ادامه داد: موجود زنده ای می تواند هوشمند باشد که بتواند خود را با محیط سازگار کند و نه اینکه بگریزد. بنابراین کسانی دچار هوشمندی خواهند شد که بمانند محیط را بشناسند تا بتوانند آن را تغییر بدهند. این ها هوشمندتر از کسانی هستند که گریز اجتماعی پیدا می کنند. سوژه ایرانی هوشمند در ایران ساخته می شود نه کسی که از ایران رفته است. بنابراین در پاسخ به اینکه برخی که می گویند هوشمندها می روند من می گویم که هوشمندها خود را با محیط انطباق می دهند.

قانعی راد گفت: اینکه می گویند مهاجرت کنندگان آدم های باسوادی هستند من می گویم با سواد هستند ولی هوشمند نیستند. من هوشمندی را چندگانه تعریف کرده ام از جمله هوشمندی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی. اما برخی تنها هوشمندی علمی را دیده اند و می گویند که دانشجویان باسواد شریف می روند. بسیاری از دانشجویان باسواد شریف فاقد هوشمندی سیاسی هستند. شما بروید با آن ها صحبت کنید!

در بخش دیگری از این نشست محمدعلی زلفی گل استاد شیمی اظهار کرد: شک نکنید که وقتی نخبگان و فارغ التحصیلان شریف از کشور خارج می شوند، بعد از چند قرن ذخیره ژن های هوشمند ما کاهش پیدا می کند.
او افزود: من دیدگاهم این است که برای نخبه شدن علاوه بر محیط مناسب، لقمه حلال و شرایط مختلف دیگر، ماهیت ژنتیکی هم لازم است.

این استاد دانشگاه در نقد کتاب «نخبگان دانش: مشارکت یا مهاجرت؟» نیز اظهار کرد: در مطالب مختلف شما با تأیید سلایق فکری خاص در جامعه و با منکوب کردن سلایق فکری دیگر مسائل را تحلیل کرده اید و این باعث می شود که یک بخشی از مخاطبان را از دست بدهید و اثر بخشی مطالب شما کم شود.

همچنین غلامرضا ذاکر صالحی عضو هیأت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی اظهار کرد: آمارهای متفاوتی از مهاجرت در ایران اعلام می شود و متأسفانه هیچ آمار دقیقی نیست.

او ادامه داد: بر اساس گزارشی که اداره مهاجرت آمریکا ارائه داده است، چگالی کیفیت مهاجرت ایرانیان به آمریکا بسیار بالاست و طبق آنچه که اعلام شده حدود 60 درصد ایرانیان مهاجر به آمریکا تحصیلات عالیه دارند.

شب صلح و شاهنامه برگزار شد(گزارش)

نشست شب صلح و شاهنامه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی شب صلح و شاهنامه سه شنبه ۱۲تیر به همت  خانه اندیشمندان، مجله بخارا و  انجمن علمی مطالعات صلح ایران در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.                              

در ابتدای برنامه دکتر ابوالفضل خطیبی اظهار کرد: آنهایی که شاهنامه را درست نخوانده اند و یا آنهایی که اصلا نخوانده اند تصور می کنند که شاهنامه سراسر جنگ است. در صورتی که اصلا این طور نیست و تنها بخش کوچکی از از پنجاه هزار بیت شاهنامه درباره جنگ است و درواقع شاهنامه درباره کلیت بشریت است.

این استاد دانشگاه برای اثبات مدعای خود به داستان جنگ بین رستم و اسفندیار اشاره کرد که ابیاتی که صرفا جنگیدن این دو پهلوان را روایت می کند، به پنج صفحه هم نمی رسد.

دکتر خطیبی در ادامه افزود، در شاهنامه و در غالب جنگ هایی که ایرانیان در آن نقش دارند، جنگ هایی است تدافعی و نه تهاجمی.

 این عضو هیئت علمی گفت از همان آغاز شاهنامه که داستان کیومرث است پسر او به دست یک دیو کشته می شود و فرزند دیگر کیومرث، هوشنگ صرفا برای انتقام دیو را می کشند و تا پایان شاهنامه همین رویکرد تدافعی ایرانیان وجه غالب است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه به دو داستان شاهنامه، داستان ایرج و داستان سیاوش اشاره کرد که فردوسی در آنها مدارا جویی هر دو قهرمان ایرانی را به تصویر می کشد. خطیبی به بیتی از شاهنامه در داستان ایرج اشاره کرد که در ان ایرج به برادران کینه توز خود می گوید:

جهان خواستی، یافتی، خون مريز

مکن با جهان دار یزدان ستیز

سخنران دوم شب صلح و شاهنامه دکتر آیدنلو عضو هیئت علمی دانشگاه بود. آیدنلو در ابتدای سخنرانی خود به این نکته اشاره کرد که برخی از نکوهندگان شاهنامه این طور نتیجه گرفته اند که شاهنامه چیزی جز جنگ نامه و خون ریز نامه نیست؛ اما جای بررسی دارد که آیا این نکته درست است یا خیر؟

این شاهنامه پژوه در بررسی این نکته را خاطرنشان کرد که باید به تفاوت دو اصطلاح در مباحث انواع ادبی توجه داشت و آن دو اصطلاح عبارت است از ملحمه و حماسه. ملحمه به معنای پاره پاره کردن گوشت است و در اصطلاحات عربی به به نوعی شعر اطلاق می شود که موضوع آن قتل و غارت است. حماسه اما روایتی داستانی با موضوعات ملی و پهلوانی است که به صورت حوادث خارج از عادات و عرف عقلانی و در غالب بزرگ نمایی به تحریر در می آید.

این استاد دانشگاه گفت تفاوت بین این دو اصطلاح  این است که ملحمه برخلاف حماسه جنبه فردی و قومی دارد در حال که حماسه فرد مدار نیست و شاهنامه هم از آنجایی که حماسه است صرفا نبرد های رستم نیست، رستم نامه نیست بلکه رستم بخشی از شاهنامه است. پس در نتیجه شاهنامه جنگ نامه نیست.

آیدنلو گفت طبق یک بررسی آماری که بر اساس شاهنامه چاپ مسکو صورت گرفته، در سراسر شاهنامه 201 مورد جنگ وجود دارد که 81 مورد آن جنگ میان ایران و توران است.

این شاهنامه پژوه اضافه کرد که در تمام جنگ هایی که ایرانیان در آنها حضور دارند، در موضعی دفاعی هستد و رویکردی مدارا جویانه را پیش گرفته اند. وی برای اثبات این نکته به داستانی اشاره می کند که کیخسرو در حالی دژ  افراسیاب را محاصره می کند که خانواده افراسیاب در دژ گرفتار خطر هستند و کیخسرو در اوج قدرت و فتح،  افراد سپاه خود را چنان به مدارا دعوت می کند که سپاهیان با خود پچ پچ می کنند که کیخسرو به مهمانی آمده است نه به جنگ!

نباید که بر کاخ افراسیاب     

بتابد ز چرخ بلند آفتاب

هم آواز پوشیده رویان اوی     

 نخواهم که آید ز پرده به کوی

در ادامه جواد رنجبر گفت برگزاری این نشست مقدمه ای خواهد بود برای راه اندازی "کمیته ادبیات و صلح"  با هدف بررسی رابطه ای منطقی بین صلح و ادبیات.

این شاهنامه پژوه به این نکته اشاره کرد که در صلح به عنوان یک روش اخلاقی نخست تعریف از انسان دگرگون می شود. در صلح جایگاه انسان و نسبت او با پدیده های جهان عوض می شود و در نهایت صلح در نتیجه تعالی انسان بدست می آید، که یک اثر ادبی اعم از شعر، رمان، نمایش نامه و غیره در تعمیم این مهم بسیار حائز اهمیت است. و شاهنامه هم یکی از متونی است که صلح به عنوان نتیجه روش زندگی اخلاقی را به روشنی و در نهایت قدرت ادبی می نمایاند.

رنجبر ادامه  داد که در شاهنامه خشونت فقط در مقابل خشونت و وحشی گری به کار می رود و خشونت در برابر آنچه که فارغ از دین و آیین و منافع و خواسته های افراد مختلف است و صرفا بدی مطلق است.

رنجبر گفت مساله ای که در شاهنامه وجود دارد این است که خشونت به نفع هیچکس نیست. به عنوان مثال اگر در شاهنامه دو پهلوان به جان هم می افتند و در پایان یکی کشته می شود، دیگری هم زنده و سالم نمی ماند.

این شاهنامه پژوه در خاتمه گفت که صلح با خرد و اداره امور نیکوی یک جامعه پیوند دارد و جنگ ها در  شاهنامه زمانی بروز می کند که حکومت ها گرفتار همین بی خردی می شوند.

 

گزارش نشست بحران روابط روسیه با غرب و چشم انداز آینده

عصر امروز نشست «بحران روابط روسیه با غرب و چشم انداز آینده» با حضور حسن بهشتی پور و حمیدرضا عزیزی کارشناسان سیاست خارجی در سالن خیام برگزار شد. 

 

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، در این برنامه که به با همکاری انجمن اندیشه و قلم برگزار شد بهشتی پور اظهار کرد: برای تبیین ساده اتفاقاتی که روابط روسیه  و آمریکا پیش آمده است می توان گفت که دوران جنگ سرد جدید آغاز شده است ولی به نظرم برای تبیین دقیق نیاز داریم که جامعه اندیشمند ایران برای این شرایط جدید عبارت جدیدی نیز به کار بگیرد که بتواند شرایط را تبیین کند.

او اضافه کرد: صرف اینکه بگوییم دوران جنگ سرد جدید آغاز شده است؛ نمی تواند بیان گر وضعیت جدید باشد. شرایط فعلی با دوران جنگ سرد به دلایل مختلف بسیار متفاوت است. از جمله اینکه در دوران جنگ سرد دو طرف رسما اعلام می کردند که قصد نابودی یکدیگر را دارند ولی در شرایط فعلی روسیه و یا آمریکا هیچ کدام ادعای نابودی طرف مقابل را ندارد و اصولا هم از نظر ایدئولوژیک با هم رو در رو نیستند.

این کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: در دوره فعلی دو طرف بیشتر پیگیر رقابت هستند در حالی که در گذشته و در دوران جنگ سرد تقابل وجود داشت. بعلاوه در آن دوران یک جنگ تبلیغاتی در رسانه ها در جریان بود و دو طرف میلیون ها دلار در عرصه تبلیغات برای رسوای طرف مقابل خرج می کردند. اما امروز یک شکل دیگری از رقابت به نام فضای سایبری ایجاد شده است. با ترکیبی از قدرت نرم و قدرت سخت، قدرت هوشمند شکل گرفته است.

بهشتی پور تأکید کرد:  محیطی که امروز در آن فعالیت می کنیم از نظر کمی و کیفی کاملا از دوران جنگ سرد متفاوت است.

او همچنین در ادامه با اشاره به مسمومیت یک جاسوس روس در لندن اظهار کرد: کیفیت و ماهیت این عملیات با آنچه که درباره فعالیت های جاسوسی دوره جنگ سرد وجود داشت، کاملا متفاوت است.

بهشتی پور با اشاره به مذاکرات آمریکا و روسیه برای کاهش تعداد سلاح های هسته ای دو طرف گفت: خود آن ها واقف هستند که نسل اول سلاح هسته ای در دوران جنگ سرد یک حدی از قدرت تخریبی داشت ولی قدرت تخریبی نسل دوم بسیار بیشتر از قبل است. در واقع تعداد این سلاح ها هرچند کاهش پیدا کرده است ولی قدرت تخریبش بسیار بیشتر شده است.

این کارشناس روابط بین الملل همچنین در ادامه گفت: باید در نظر داشت که روسیه و آمریکا هرکجا که منافعشان اقتضا کند با وجود همه اختلاف ها، با یکدیگر همکاری می کنند. همانطور که در اوج جنگ جهانی دوم و در اوج اختلافات شاهد بودیم برای مقابله با هیتلر با یکدیگر همکاری کردند.

بهشتی پور گفت: وقتی در شرایطی هستیم که طرف روسی هر زمان که منافعش اقتضا کند به راحتی می تواند 180 درجه تغییر مسیر دهد، باید حواسمان جمع باشد که دل به این تعارضات نبندیم و فریب این را نخوریم که می توانیم با یکی از آن دیگری استفاده کنیم. ابنکه ما فکر کنیم می توانیم با اتکای به روسیه با آمریکا تضادهایمان را حل کنیم، اشتباه است. از آن طرف هم اگر فکر کنیم با همکاری غرب می توانیم علیه روسیه اقدام کنیم اشتباه است.

او اظهار کرد: اینکه مطلق نگاه کنیم که کشورها در همه زمینه ها همکاری کنند، اشتباه است. بلکه باید بر اساس شرایط استفاده کنیم. وتوی روسیه در موضوع یمن برای ما بسیار مهم بود اما اینکه این اقدام را برای منافع خودشان انجام دادند و یا به خاطر روابط با ما باید گفت که هر دو علت وجود دارد. بر این اساس نتیجه می گیرم که نباید به تضاد بین آمریکا و روسیه دلخوش باشیم ولی برای کوتاه مدت و به صورت تاکتیکی می توانیم از آن بهره برداری کنیم.

بهشتی پور اضافه کرد: در این میان باید در نظر داشت که ترامپ کاسب و بازرگان است و خوب بلد است که بازی کند و پوتین هم در دوره چهارم ریاست جمهوری اش این آمادگی را دارد که با غربی ها بازی کند. من این پیش بینی را ندارم که اوضاع بدتر شود چون هم ترامپ می داند که به نفعش نیست که پوتین را از دست بدهد و هم طرف مقابل.

او تأکید کرد: روسیه الان این روند را نیاز دارد که به سمتی یرود تا خود را اثبات کند و این روند را متوقف نمی کند اما این روند حتما منجر به تخاصم نمی شود چون طرف های راه های آن را می دانند.

بهشتی پور اظهار کرد: ما نباید روابط روسیه با غرب و آمریکا را یکپارچه بدانیم. اما در عین حال در مورد رژیم اسرائیل آمریکا  و روس دیدگاه بسیار نزدیک به هم دارند. آنها می گویند بیت المقدس کاملا پایتخت رژیم صهیونیستی است. روس ها می گویند شرق بیت المقدس متعلق به فلسطین است و غرب متعلق به اسرائیل است.

 ضرورت افزایش سطوح همکاری های ایران و روسیه

در ادامه این نشست عزیزی دیگر سخنران برنامه گفت: یکسری عوامل وجود دارد که در هر دو طرف روسی و غربی باعث ایجاد حساسیت نسبت به روابط شده است، در واقع در تشریح وضعیت روابط دو کشور باید گفت که این وضعیت فعلی نه تک عاملی است و نه تک سطحی، یعنی صرفا نمی شود آن را به سیاست خارجی دو کشور تقلیلی داد و یا تنها یک عامل را موثر دانست.

این کارشناس روابط بین الملل ادامه داد: اگر رویکرد سیاست خارجی روسیه را از ابتدای فروپاشی شوروی نگاه کنیم، می بینیم که همکاری با غرب بوده است، اما این روند تحت تأثیر اتفاقات مختلف و رفتارهای ناتو تغییر کرده است. از جمله گسترش ناتو به سمت شرق باعث شده که روسیه بیش از گذشته نسبت به رفتارهای طرف غربی حساسیت پیدا کند.

عزیزی با اشاره به تلاش آمریکا برای حفظ موقعیت برتر خود در فضای جنگ سرد تاکنون گفت: خیلی نگذشت که روسیه فهیمد که در سطح نظری و عملی این رویکرد در تفکر راهبری غرب وجود دارد و وقوع انقلاب های رنگی در منطقه قفقاز و اتفاقات دیگر آن را ثابت کرد.

او افزود: روسیه به این نتیجه رسید که سیاست غرب بر این اساس نیست که چراغ سبزهای روسیه را با چراغ های سبز نشان دهد و زمانی به این نتیجه رسید که به خاطر چراغ سبز نشان دادن در حمله به لیبی، در نهایت بازار تسلیحات خود در منطقه را از دست داد. از طرفی کارشناسان روس هم بر این باور هستند که تجربه روسیه در همکاری با غرب شکست خورده است.

عزیزی تشریح کرد: از طرفی تفکری که در غرب شکل گرفت این بود، روسیه در مناطق همسایه با غرب روز به روز حالت تهاجمی تری پیدا می کند.

در ادامه این کارشناس روابط بین الملل به حضور روسیه در جنگ سوریه اشاره کرد و گفت: در روزهای نخست همه تحلیل ها بر این بود که سوریه باتلاقی برای روسیه خواهد بود ولی مجموع رویکردی که روسیه به نمایش گذاشته است برخلاف این پیش بینی ها بود. در مجموع می شود گفت که حوزه اورآسیا به عنوان یک قطب قدرت جدید در نظام بین الملل آینده یک موضوعی است که تحلیل گران با اتفاق نظر درباره آن صحبت می کنند.

عزیزی با اشاره به حضور چین در عرصه روابط بین الملل تأکید کرد: خیلی ادبیات گسترده ای درباره ظهور چین تولید شده است و یک نگرانی عمده بر اساس آن روابط روسیه و چین است و اگر به کتاب صحفه شطرنج بزرگ رجوع کنیم می بینیم یکی از نگرانی هایی که آمریکایی ها از سال ها قبل مطرح کرده اند این اتحاد اورآسیایی است که می تواند قدرت آمریکا را به چالش بکشد.

او در ادامه تأکید کرد: روابط ایران و روسیه یک اتحاد استراتژیک نیست. یکی از پرطرفدار ترین بحث ها همیشه همین است. در عرصه رسانه ها گاهی این صحبت مطرح می شود که رابطه دو کشور اتحاد است ولی در عمل این گونه نیست.

عزیزی تصریح کرد: من فکر می کنم که روابط ایران و روسیه در مسیر حرکت به سمت مشارکت راهبردی قرار دارد. ولی هنوز به یک شراکت راهبردی نرسیده است. ما برای اینکه بخواهیم از شراکت راهبردی صحبت کنیم نیاز است که در حوزه های مختلف روابط جریان داشته باشد و روابط تک بعدی نباشد. روابط ما با روسیه اساسا طی سال های مختلف محدود به روابط نظامی و هسته ای بوده است و در عرصه اقتصادی سطح روابط ما مأیوس کننده است.

این کارشناس روابط بین الملل ادامه داد: در مواردی بوده است که روسیه در روابط با ایران، پشتیبان غرب بوده است ولی آنچه برخی در تفسیر این رفتار با عنوان از پشت خنجر زدن از آن یاد می کنند، تعبیر درستی نیست چون بحث منافع در میان است.

او افزود: باید گفت که تحرک دیپلماتیک دو کشور حالت واقع بینانه تری پیدا کرده است و یک بخش آن مربوط به عرصه دیپلماتیک است. آقای سنایی(سفیر ایران در مسکو) به طور فردی نقش موثری در سطح روابط دو کشور داشته اند.

عزیزی تأکید کرد: اگر ما که می خواهیم در آینده صحبتی مبنی بر اینکه روسیه به ما پشت کرد، نشنویم، باید حداقل از این فرصت استفاده و مزیت سازی کنیم. زمانی که روابط اقتصادی ما به روسیه گره خورده باشد، روسیه بیشتر پشتیبان روابط خواهد بود.

او در ادامه گفت: حضورش در روسیه و اوکراین به معنای دستور تجاوز کارانه نیست. منطق سیاست خارجی روسیه همیشه استراتژیک بوده است. نگاه کنید که چه زمانی روسیه وارد کارزار سوریه شد، می بینید که وقتی گروه های مسلح به لازقیه که پایگاه های روسیه در آنجا مستقر هست، نزدیک شدند و امنیت پایگاه های امنیتی روسیه به خطر افتاد.

عزیزی افزود: اما در واکنش به این حضور خیلی ها در آمریکا و کشورهای اروپای شرقی که تجربه تحت اشتغال بودن توسط روسیه را دارند، ممکن است که بگوید که هدف بعدی روسیه اروپای شرقی است. اما در پاسخ باید گفت روسیه نه امکانات این کار را دارد و نه از این کار نفعی می برد.

عزیزی گفت: روسیه و آمریکا در کلیت نظم بین الملل جهانی اشتراک نظر دارند و فقط در نوع توزیع قدرت با هم اختلاف نظر دارند. روسیه هرگز بدنبال بن فکنی نظام بین الملل کنونی نیست و تجدید نظر طلب انقلابی ندارد. بعضی در ایران رویکرد خوش بینانه به روسیه دارند. فکر می کنند روسیه هم تجدید نظرانقلابی در نظم بین المللی است. روسیه فقط می خواهد جایگاهش به عنوان یک قدرت برتر برابر با آمریکا به رسمیت شناخته شود. هرجا این اتفاق افتاده روسیه آماده بوده است و هرگز راه را در این زمینه نبسته است.

در بخش پایانی برنامه بهشتی پور در پاسخ به سوال یکی از حضار اظهار کرد: قطعا ایران باید دقت کند که ایران گاو شیرده برای آمریکا، روسیه، چین و یا غرب نباشد. برای باج ندادن به غرب نباید به روسیه باج داد و همینطور برعکس آن.دموکراتیک بودن در سیاست خارجی خیلی شیک است ولی در عمل همین انگلیس قراردادهایی که با امارات و قطر و غیره بسته است، برای اینکه اصلا به دموکراتیک بودن توجه ندارد بلکه به منافعش توجه دارد. در برجام توانستیم هم منافع آنها را تامین کنیم هم منافع خودمان را. ایرانی ها دنبال این هستند که به جای تعارض، به راه حل مشترک برای رسیدن به منافع دو طرفه برسیم.

عزیزی نیز در پاسخ به سوال یکی از حضار اظهار کرد:من با طیف های مختلف جمعیت روسیه صحبت کرده ام. می گویند ما پوتین را می خواهیم چون احیای قدرت جهانی روسیه را دارد.در روسیه جابجایی قدرت بر اساس روند دموکراتیک نبوده است ولی نکته اینجاست که در ایران همواره رویکرد به روسیه یک رویکرد دوقطبی بوده است. برخی کاملا موافق و برخی کاملا مخالف بوده است. سیاست خارجی متوازن ما می تواند بهره از روسیه ببرد.هرچند ما با روابط با غرب بهتر می توانیم به شکوفایی اقتصادی برسیم اما وقتی غرب راه را بسته است راهی نیست. شما ببینید الان به نتیجه نرسیدند.قطعا ما باید به سمت این برویم که از ارتباطات دیپلماتیک در مسیر بهبود اوضاع اقتصادی مان بهره ببریم. قطعا اگر سیاست نه شرقی نه غربی را قبول داریم این سیاست همان دیپلماسی متوازن است که باید تلاش کنیم به سمت آن برویم. اگر تا الان موفق نبوده ایم نباید برای جبرانش به این سمت برویم که حالا که با غرب ارتباطات خوبی نداریم ارتباطاتمان با روسیه را هم قطع کنیم تا سیاست نه شرقی نه غربی را پیاده کرده باشیم.

 

 

زیر مجموعه ها

زیر مجموعه ها

روابط عمومی

شماره تماس : 88911611-021

آدرس : تهران، خیابان استاد نجات الهی (ویلا) , نبش ورشو، پلاک 2

پست الکترونیک :info@ihht.ir

تلگرام: https://telegram.me/iranianhht

اینستاگرام:  https://instagram.com/iranianhht.ir

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خانه اندیشمندان علوم انسانی می باشد.

نقشه